Nehody na moři se nevyhýbají ani zkušeným mořským vlkům a je vždy dobré pochopit jejich příčinu. Právě díky tomu pak můžeme vlastním nehodám předejít nebo snadno vyřešit krizovou situaci. Pojďme se podívat na 12 skutečných příběhů, o které se s námi otevřeně podělili naši kolegové a klienti. Díky za to!
1. Ztroskotání jachty při noční bouři v Chorvatsku. Co jsme mohli udělat lépe?
Červenec 2023
Tuhle dramatickou situaci prožil letos v červenci Kryštof, a protože se může stát každému, podělil se o podrobný popis i důvody, které ke ztroskotání vedly. Věříme, že řadě jachtařů jeho příběh včetně videa pomůže.
2. Tragédie na katamaránu v La Caletta. Jak to doopravdy bylo?
Srpen 2023
Vážný úraz, který se stal české posádce na Sardinii, hýbal v srpnu sociálními sítěmi i celou jachtařskou komunitou. Kolovalo hned několik zaručených verzí. Skipper teď s námi zcela otevřeně popisuje celý příběh. Aby sloužil jako poučení pro všechny.
3. Loď se utrhla v bouřce z bójky, většímu poškození zabránil skipper
Srpen 2022
Petr zažil na bójce pěkně horké chvíle. I když se utrhl a loď byla poničená, zabránil svou pohotovostí ještě větší škodě. Co se stalo? A co v takové chvíli dělat a jak situaci dobře vyhodnotit? Ukážeme v dalším článku.
4. Neuvěřitelný příběh. Co se stane, když se do vašeho přistávání zapojí charterovka? Jakou pak máte odpovědnost?
Červen 2022
Tenhle námořní příběh zní neuvěřitelně a nikdo z nás nic podobného nezažil. Přesto stál Davida málem zdraví a celou kauci. Co všechno se při přistávání u mola v Chorvatsku může stát?
5. Namotání mooringu na lodní šroub při přistávání. Jak tomu můžete předejít?
Červenec 2021
Namotání mooringu je noční můrou každého jachtaře. Kombinace těsnější mariny a větru je zkrátka riziková. Co přesně se obvykle stane a jaká bývá škoda? Jak si nenamotat mooring na propeler a úspěšně této nehodě předejít?
Víte, jaké byly nejčastější škody na lodi v roce 2023? Přinášíme velký přehled nehod, které v roce 2023 řešili čeští jachtaři na moři. Na co si při plavbě dát pozor, abyste také nepřišli o kauci?
6. Rodinnou idylu na kotvě narušil prudce jedovatý ostnatec. Jaká byla první pomoc a jak to dopadlo?
Září 2021
Setkání s ostnatcem mělo poměrně dramatický průběh a pro Honzovu posádku rozhodně nebylo jednoduché. Jak poskytnout první pomoc, na co dát pozor a jaké komplikace hrozí? A kdy raději volat záchranu?
7. Loď na mělčině a účet za statisíce: Martinův příběh aneb když vaše kauce nestačí
Září 2024
Stačilo pár vteřin nepozornosti a dovolená ve Skotsku se pro Martina proměnila ve finanční drama – měl zaplatit přes 240 tisíc Kč za ušlý nájem charterové společnosti. Jak to řešit a jak se ochránit?
8. Zlomený saling. Jak velká škoda na lodi vznikne a jak jí zabránit?
Červenec 2021
Zlomený saling zní jako banální škoda a většina jachtařů má pocit, že se jich netýká. Jak ukazuje případ našeho klienta, můžete o saling snadno přijít i v nenáročných podmínkách. A hlavně jde o dost drahou škodu.
9. Poškození lodi při kotvení v Tribunj bylo důvodem propadnutí kauce. Jak rychle měla posádka peníze zpět?
Květen 2021
Poškození lodě při kotvení, které se stalo Petrovi, zažily už desítky jachtařů. Charterová společnost posádce dala k úhradě i děravé plachty. Jak dopadlo vyřešení této pojistné události a co je potřeba udělat?
10. Srážka lodí na startu regaty a propadlá kauce. Jak dopadla tahle nehoda?
Podzim 2021
Při regatách se zvyšuje kromě hladiny adrenalinu i riziko vzniku škody. Závodní atmosféra si žádá těsné souboje, proto skipperům kryjeme záda nadstandardním pojištěním. A jeden z kapitánů si vyzkoušel toto pojištění na vlastní kůži.
11. Jak si poradit s ulomeným kormidelním listem?
Jak si poradit, když přijdete o kormidlo a loď je neovladatelná? Teoreticky to má zvládnuté leckterý jachtař, ale jak to funguje v praxi? Jirka Zindulka si to před pár lety vyzkoušel na vlastní kůži.
12. Měli bychom pokračovat přes La Manche nebo se vrátit pro pomoc?
Kvůli trhlině v trupu po srážce s jinou lodí a poškozenému propeleru se Amanda a Victor Tettmarovi dostali do svízelné situace. Neovladatelná loď uprostřed průlivu La Manche, obklopená lodní dopravou a padající nocí...
Máte svůj vlastní příběh, který by mohl pomoci ostatním jachtařům? Podělte se o něj (klidně anonymně) a napište na náš facebook nebo na daniela@boatsafe.cz. Zajímavé příběhy odměníme členstvím v Boatsafe Skippers Clubu.
Tak hodně krásných naplutých mil, dobrý vítr a minimálně stopu vody pod kýlem. A plujte bezpečně!
A nezapomeňte, že s případnými trablemi vám vždy rádi pomůžeme naším pojištěním pro jachtaře.
Chcete si přečíst další články o jachtingu a bezpečné plavbě? Pokračujte na našem jachtařském blogu!